تاریخچه عکاسی

اگر بخواهیم درباره ی تاریخچه و پیدایش عکاسی صحبت کنیم باید به سالهای بسیار دور برگردیم.زمانیکه هنوز عکاسی اختراع نشده و هیچ تصویری ثبت نشده بود.در آن زمان پایه و اساس عکاسی که همان جعبه تاریک است وجود داشت و مورد استفاده قرار می گرفت.جعبه سیاه وسیله ای ساده بود که در قرن پنجم میلادی دانشمندی به نام ابن هیثم صرفا برای دیدن کسوف  از آن استفاده می کرد.بعدها یعنی در قرن شانزدهم میلادی نقاشا ایتالیایی از جعبه تاریک برای طراحی کردن دقیق مناظر و مشاهده ی نقاط دور استفاده می کردند.

همانظور که میدانیم املاح نقره با تابش نور خورشید سیاه می شوند و این امر توجه بسیاری از دانشمندان از جمله یک دانشمند آلمانی به نام شولستر را در سال ۱۷۲۷ را به خود جلب کرد.

وی در این زمینه تحقیقات و مطالعاتی نیز داشته است.سالها پس از شولستر دانشمندی انگلیسی به نام وج وود موفق شد نقش و نگارهایی روشن و شفافی بر روی سطحی که با نیترات نقره تحریک شده ایجاد کند.

وهمین نقوش خلق شده توسط این دانشمند انگلیسی نقطه عطفی در صنعت و هنر عکاسی به شمار آمد.

همچنین دلیل اهمیت سالهای ۱۸۰۲ در تاریخ عکاسی نیز دقیقا به همین دلیل است.اما فی الواقع این اتفاق اختراع عکاسی را شکل نمی دهد.

سرانجام مخترع بزرگ فرانسوی تبار نیسفورنی‌یپس توانست برای نخستین بار در سالهای ۱۸۲۲  توانست خروجی به دست آمده از جعبه تاریک را به تصویر بکشد تلاشهای او در این زمینه تا سال ۱۸۲۶ نیز ادامه داشت تا زمانیکه این دانشمند بزرگ نه تنها آن را به ثبت رسانید بلکه به تصویر ثبات هم بخشید.

نیسفورنی‌یپس مخترع بزرگی بود اما از آنجایی که تواناییرداخت هزینه های سنگین را نداشت، برای اینکه بتواند به اختراع ارزشمند خود جامه عمل بپوشاند و آن را توسعه بخشد نیاز به فردی ثروتمند داشت تا بتواند به وسیله حمایتهای مالی شریکش هدف بزرگش را به سرانجام رساند.

تاریخچه عکاسی

اما او نیاز به فردی داشت که خود او نیز علاقه منو به این حوزه باشد.تلاشهای او در این زمینه ادامه داشت تا اینکه در سال ۱۸۲۹ با نقاشی فرانسوی آشنا شد.کسی که علاوه بر ثرتمند بودن و علاقه مندی به حوزه عکاسی ، تجارب زیادی در مورد عدسیها و حتی خود جعبه تاریک داشت.مشارکت این دو نفر با هم برای کشف راهی که بتوان تصاویر را بر روی صفحه های حسی نقره اندود یا همان لوح سیمین آغاز شد.

تلاشه های شبانه روزی و بی وقفه نیسفورنی‌یپس و شریکش لوی داگر ادامه داشت گرچه هنوز نامی برای اختراع جدیدیشان انتخاب نکرده بودند.

نیسفورنی‌یپس در سال ۱۸۳۳ درگذشت و پس از آن داگر نقاش که حالا مخترع مشهوری هم شده بود این شیوه را با الهام از نام خودش دگرئوتیپی نامید.علاوه بر این تصاویر به وجود آمده از این شیوه را داگرئوتیپ نام داد که البته چندین سال بعد کلمه یونانی فتوگرافی جای این اسامی را گرفت.کلمه ی فتوگرافی شکل گرفته از دو کلمه یونانی است به این ترتیب که فتوس به معنای نور و گرافس به معنای نوشتن می باشد.

این اختراع هر روزه با پیشرفت علم رشد بیشتری داشته است.

کلیدواژه ها: