تجهیزات عکاسی

برای یک عکاسی حرفه ای، علاوه بر دوربین که در زیر توضیح داده ایم، موارد دیگری نیز لازم است.

تجهیزات عکاسی

دوربین

عملیات عکاسی به کمک دهها ابزار و تجهیزات خاص صورت می گیرد.

بی شک مهمترین جز عکاسی، دوربین است. دوربین ها وظیفه اصلی در ثبت جزئیات یک تصویر با کیفیت دارد.

این بخش جزء مهم در عکاسی در اندازه ها و ابعاد مختلف هر کدام با خصوصیات و ویژگی های خاص خود تصویر با کیفیت و مطلوب خلق می کنند.

تعدادی از آنها که در قطع کوچگتر می باشد مناسب عکسبرداری با کیفیت بالا و تعدادی دیگر که در اندازه و ابعاد بزرگ هستند به ظور مثال مناسب برای تصویر برداری در مبحث معماری می باشد چرا که در این دسته از تصاویر، نمایش به شکل سه بعدی و فول اسکرین راحت تر است.

در یک دسته بندی دیگر می توان دوربین ها را از لحاظ نوع عدسی تقسیم بندی کرد.

رایج ترین نوع عدسی، نوع انعکاسی آن می باشد.همانظور که از نام آن برداشت میشود در عکاسی به وسیله این نوع عدسی دقیقا همان تصویری که در صفحه نمایش دوربین مشاهده می کنید دقیقا همان تصویرست که در خروجی چاپ شده به دست می آید چرا که این عدسی خودش تا حدودی به نورپردازی کمک می کند. عدسی انعکاسی کار نورپردازی را به وسیله نورسنج داخلی و تنظیمات خود دوربین بصورت اتوماتیک انجام می دهد.

سه پایه عکاسی

تا اینجای مطلب از اهمیت و ویژگی های دوربین گفتیم، در ادامه مطلب به شرح و بررسی جزء لاینفک آن، یعنی سه پایه عکاسی می پردازیم.

ممکن است غیر متخصصین بر این عقیده باشند که وجود سه پایه تاثیر بسزایی در خروجی یک تصویر تاثیر بسزایی نداشته باشد، اما یک عکاس حرفه ای و با تجربه به هیچ عنوان این عقیده را نمی پذیرند و خوب میدانند با لرزشی کوچک تصویر وضوح و کیفیت مطلوب خود را از دست دهد.

فیلم عکاسی

معیار سنجش کیفیت فیلم سرعت آن است.به عبارت دیگر می توان گفت کیفیت تصویر خروجی را میزان حساسیت فیلم به نور رابطه مستقیم دارند به این ترتیب که هر چه سرعت فیلم کمتر باشد به نورپردازی بیشتری نیاز دارد  اما تصویر خروجی کیفیت بسیار بالایی دارد.

همچنین فیلم هایی با سرعت بالا در نور کم نیز قادر به کار کردن می باشد اما در این حالت تصویری ایجاد خواهد شد که کیفیت زیادی ندارد و پیکسلهای تشکیل دهنده ی تصویر قابل مشاهده می باشند.خروجی این حالت مناسب عکاسی معماری می باشد.

فیلترها

فیلتر ابزاری ست تا عکاس به وسیله آن بتواند حال و هوای عکس را با استفاده از افکتها بیشتر به نمایش بگدارد.

به ظور مثال یک فیلتر زرد می تواند زیبایی یک منظره آفتابی را بیشتر نمایان کند یا یک فیلتر آبی یک دریاچه را زیبا تر و طبیعی تر جلوه دهد.

نورپردازی

بدون تردید همانطور که دوربین مهمترین ابزار عکاسی به شمار میرود ، نورپردازی نیز مهمترین عامل زیبایی یک اثر هنری و یک تصویر با کیفیت می باشد.عملیات نورپردازی نیز تجهیزات ویژه و خاص خود را دارد.

ساده ترین ابزار نور پردازی کاسه های استانداردی است که در قطع های متفاوت برای کاربردهای مختلف مورد استفاده قرار می گیرند و ابعاد دهانه این کاسه ارتباط غیر مستقیم با میزان و شدت و زاویه تابش نور دارد.

جهت هر گونه مشاوره در مورد تجهیزات عکاسی با ما در ارتباط باشید.