عکاسی صنعتی در محیط نورانی

چگونه می تون در محیط های پر نور یک عکس صنعتی با کیفیت تهیه کرد؟

در پاسخ به سوال بالا می توان گفت یکی از ابزارهای مورد استفاده برای بالا بردن کیفیت عکس های صنعتی در محیط های نورانی هود می باشد.کاربرد هود در جلوگیری از ایجاد نقاط نورانی ست که روی تصویر به علت شدت بالای نور ایجاد می گردد. این ابزار کوچک و کاربردی که از لحاظ شکل ظاهری شبیه به فنجان می باشد.هود روی لنز دوربین نصب می شود و با حذف نورهای اضافی کمک به بالا رفتن کیفیت عکس می کند.

دومین روش عکسبرداری در محیط های نورانی به تنظیمات ISO دوربین مربوط می شود.زمانی که ایزو را روی کمترین درجه قرار دهید و درجه سرعت شاتر را با ایزو هماهنگ کنید حتی با وجود محیطی پر نور باز هم تصویر خروجی نوری مناسب و ملایم خواهد داشت.

عکاسی در نور

عامل موثر سوم نیز مربوط به تجهیزات دوربین می باشد.فیلترهای NU و U.V با کم کردن میزان پرتوهای نوری که وارد دوربین می شوند کمک می کنند تا تصویری با کیفیت و وضوح بالا بطوریکه تمام جزئیات محصول در آن نمایش داده می شود ایجاد گردد.

چهارمین روش پیشنهادی این است که تنظیمات میزان نورپردازی را به خود دوربین عکاسی بسپاریم تا بصورت اتوماتیک با در نظر گرفتن محیط های مختلف و میزان نور هر صحنه تنظیمات مربوط به نورپردازی انجام شود.اما در نظر داشته باشید بصورت کامل تنظیمات اتوماتیک دوربین مناسبترین حالت را ایجاد نخواهد کرد و نیاز به بررسی و دقت عکاس دارد.

اولین حالت تنظیم نورپردازی اتوماتیک، الگوبرداری از میزان شدت نور صحنه است.

می توان گفت که تنظیمات در نظر گرفته شده این حالت توسط خود دوربین در اکثر موارد نتیجه مطلوبی بدنبال دارد اما بد نیست که برای حصول اطمینان از نتیجه کار دستی در تنظیمات این گزینه ببریم و با کم و زیاد کردن درجه آن مناسب ترین حالت را پیدا کنیم.

به یاد داشته باشید هر چه قدر که  compensation در فضایی که شدت نور بالایی دارند، بالاتر برود کیفیت و وضوح تصویر خروجی بیشتر است و برعکس در فضایی که نور کمی دارد تنظیم مناسب این گزینه، حالتی ست که  compensation در کمترین درجه قرار داشته باشد.

گزینه EV  و تنظیمات مربوط به آن

زمانی که موقعیت نور در صحنه مورد نظر حالتی ست که به صورت مستقیم و با شدت بالا می تابد و یا اینکه بک گراند صحنه دارای رنگهای روشن و پر بازتاب است حتما باید به تنظیمات EV توجه کرد.

پیشنهاد می شود EV را در بالا ترین حالت قرار دهید تا به کمک آن بتوانید کمترین میزان لکه ها و نقاط نورانی اضافی را در تصویر داشته باشید.

نکته آخر اینکه به تصویر برداری از یک زاویه اکتفا نکنید. همچنین مطمئن باشید تنظیماتی که در بالا به آنها اشاره کردیم نیز تنها با یکبار کاهش و افزایش به مطلبوب ترین حالت خود نمی رسند بلکه باید برای پیدا کردن ایده آل ترین حالت، باید از زوایای مختلف و با تنظیمات متفاوت تصویر برداری را انجام دهید و این کار را تا زمان رسیدن به نتیجه دلخواه ادامه دهید و با کیفیت ترین عکس را از بین حالات و زوایای مختلف انتخاب کنید.

کلیدواژه ها: