عکاسی معماری

شاخه ای از عکاسی که در ارتباط با علم ساختمان و معماری بناهاست عکاسی معماری نام دارد. یک عکاس معماری حرفه ای علاوه بر دانش عکاسی یک متخصص در حوزه ی معماری نیز هست چرا که او به خوبی با جزئیات فضاهای داخلی و خارجی بناها آشنایی دارد و میداند از چه زاویه ای عکاسی حرفه ای کند تا به بهترین شکل فضای داخل و خارج یک بنا را به نمایش بگذارد و عکس بگیرد.

آمیخته ی این دو علم با هم تصاویری می باشد که در معماری بسیار پرکاربرد و ارزشمند است. مخاطبان این نوع عکاسی معماران، باستان شناسان، تاریخ دانان و … می باشند.

عکاسی معماری

همانطور که گفتیم زاویه ای که یک عکاس حرفه ای معماری انتخاب می کند یکی از عوامل مهم در کیفیت تصویر می باشد. فاکتور دیگری که تاثیر بسزایی در خلق این نوع تصاویر دارد قطع و لنز دوربین می باشد. با توجه به اینکه در عکاسی معماری لازم است که تک تک جزئیات صحنه با شفافیت و دقت بالا ثبت و ضبط گردد بهتر است که از دوربین در سایزهای بزرگ استفاده شود. لنز دوربین حتما باید از نوع با کیفیتی باشد و دارای ویژگی تصویر برداری تمام صفحه (فول فریم – Full Frame) را داشته باشد.

جزئیات در عکاسی معماری و در کل عکاسی تبلیغاتی بسیار پر اهمیت است در نتیجه فیلم هایی با سرعت و حساسیت به نور در حد متوسط که نقاط و پیکسلهای تصویر را در ابعاد بزرگ نشان ندهد مناسب ترین گزینه است.

وجود جزء ضروری دوربین، یعنی ۳ پایه عکاسی در این نوع عکاسی بیشتر از هر شاخه دیگر مورد نیاز است چرا که با توجه به اینکه بخش بزرگی از عکاسی معماری مربوط به عکاسی از فضای بسته داخلی ساختمان می باشد ممکن است این مکانها از لحاظ نورپردازی شرایط مطلوبی نداشته باشد و در نتیجه ضرورت وجود ۳ایه برای داشتن تصویری با کیفیت بیشتر حس شود.

پیش تر در خصوص اهمیت این موضوع گفتیم که یک عکاس معماری زمانی موفق خواهد بود که  علم معماری و آشنایی با ساختمان را نیز داشته باشد.در خصوص شناخت هارمونی رنگها، کنتراست نورها در ساعات مختلف شبانه روز و کمک گرفتن از سایه روشن اجسام برای خلق تصاویری که در آن اجسام ۳بعدی و حجم دار به نظر برسند علم و اطلاعات کامل داشته باشد.زیرا زمانی که مخاطب تصویری که با رعایت اصول عکاسی گرفته شده است و اجسام را در حالت پرسپکتیو مشاهده می کند کشش بیشتری به آن تصویر و فضا احساس میکند.

عکاسی ساختمانی

بخشی که در عکاسی معماری از حساسیت و پیچیدگی خاصی برخوردار است تصویر برداری از جزئیات  بناست.جزئیات ظریفی که هنر دست استاد سازنده ی بناست شامل گچ کاری ها و کاشی کاریها و خلق خطوط و نقوش ظریف و زیبا.

بار دیگر در این حالت هم تجربه و خلاقیت عکاس در خلق تصویری که در آن ابعاد یک کنده کاری ظریف به خوبی و به حالت ۳ بعدی و برجسته حس شود به کمک او می آید.

عکس برداری از نمای خارجی نیز چالشهای خاص خود را دارد که ذهن خلاق و تخصص عکاس را میطلبد.یکی از چالش ها زمانی ایجاد می شود که لازم است در یک نما کل بنا را نمایش دهد.انتخاب لنز مناسب از نوع واید یا لنزهای تله چالشی ست که با یک انتخاب درست لنز و حذف آیتم های اضافه تصویر تبدیل به یک خروجی و کار حرفه ای می شود.

کلیدواژه ها: