مثلث نورپردازی در عکاسی

گاهی با وجود بکارگیری دوربین های حرفه ای یا دیگر تجهیزات  پیشرفته عکاسی، تصویری که در نهایت ایجاد میگردد از جذابیت و کیفیت بالایی برخوردار نیست. یا حتی گاهی ممکن است سوژه تصویر برداری یک جنگل سر سبز و یا یک محصول بسیار با کیفیت با طراحی زیبا و یا حتی جواهراتی درخشان و خیره کننده باشند اما باز هم تصویر آن طور که باید بر دل مخاطب نمی نشیند.

تنظیم اصولی و خلاقانه نوری که بر صحنه عکاسی می تابد عاملی ست که جذابیت تصویر را نمایان می کند. نورپردازی حرفه ای هنری ست که میتوان آن را مهم ترین عامل در جذابیت و زیبایی تصاویر در هر نوع عکاسی اعم از عکاسی چهره، عکاسی خبر و مطبوعاتی، صنعتی، معماری و … دانست.

مثلث نورپردازی

نورپردازی حرفه ای از ۳ جزء اصلی تشکیل می شود که اصطلاحاً به آن مثلث نورپردازی می گویند. لذا یک عکاس حرفه ای و با تجربه هیچگاه از این ۳ رکن اساسی غافل نمی شود.

ایزو

اولین ضلع تشکیل دهنده این مثلث میزان حساسیت به نور یا ایزو (لینک شود به عکاسی صنعتی در محیط نورانی) می باشد. تنظیمات ایزو دوربین بسته به نور محیط است. این ضلع از مثلث نورپردازی در محیط های خیلی پر نور یا خیلی کم نور عامل حیاتی برای کیفیت عکس بشمار میرود.

در محیط های کم نور مانند محیط های بسته با بالا بردن درجه iso  و برعکس در محیط های نورانی با کم کردن درجه می توان نور کافی و طبیعی در خروجی تصویر ایجاد کرد.

البته در برخی از دوربین های عکاسی حرفه ای که برای مقاصد تخصصی ساخته شده اند این تنظیمات به صورت اتوماتیک با کمک سنسورهای حساس به نور و با توجه به میزان نور محیط توسط خود دوربین انجام می گردد. البته درصد خطایی در تنظیمات خودکار دوربین ممکن است وجود داشته باشد لذا توصیه می شود بصورت دستی نیز تنظیمات را مورد بازبینی قراردهید و با تصویر برداری با حالات مختلف تنظیمات، مناسب ترین حالت را پیدا کنید.

دیافراگم

دومین ضلع مثلث نورپردازی دیافراگم یا همان میزان بازشدن دهانه عدسی دوربین می باشد.

میزان دیافراگم را با درجاتی می سنجند که هر چه درجه و عدد بیشتری به دیافراگم اختصاص داده شود به این معناست که نور کمتری وارد دریچه لنز دوربین می شود.

در نتیجه در تصویر برداری از اشیائی که تابش نور را بازتاب می دهند یا درخشش زیادی دارند بهتر است از دیافراگم بزرگ استفاده کرد و برعکس در تصویر برداری از صحنه های دور یا محیط های باز که از نظر نور فضا، شرایط مطلوبی ندارد از دیافراگم کوچک استفاده کرد تا تمام جزئیات تصویر با وضوح و کیفیت بالا نمایان شود.

شاتر

و اما ضلع سوم مثلث نورپردازی عاملی بسیار مهم تحت عنوان شاتر یا مسدود کننده است.

مناسب ترین سرعت شاتر را با در نظر گرفتن ۲ عامل می توان به دست آورد. عامل اول تعادل و هماهنگی میان سرعت شاتر و درجه دیافراگم است و عامل دوم تنظیم سرعت شاتر با نور محیط است.

زمانی که سوژه تصویر برداری موردی ست که نیاز به نمایش ریزترین جزئیات دارد بهتر است سرعت شاتر در کمترین حالت قرار گیرد و برعکس در مواردی که نیازی به نور زیاد وجود ندارد لازم است که سرعت شاتر در درجات بالا قرار داشته باشد.

 

کلیدواژه ها: