نکاتی در عکاسی پرتره

ممکن است در یک نگاه عکاسی فقط فشردن پی در پی دکمه شاتر دوربین به نظر آید، اما هنر یک عکاس حرفه ای در آن است که صحنه ای را برای عکاسی در نظر گیرید که سوژه اصلی عکس بیشترین سهم در جلب توجه بیننده را داشته باشد نه اینکه در میان شلوغی بک گراند، موضوع اصلی عکس کمرنگ به نظر آید. مخصوصا در عکاسی پرتره که تصویر متمرکز بر چهره انسان است رعایت این اصل اهمیت زیادی در کیفیت تصویر دارد.

عکاسی پرتره

توجه به نکات پایه

اولین اصلی که در عکاسی پرتره باید در نظر گرفته شود طبیعی جلوه کردن است. برای عمق بخشیدن بیشتر به تصویر پیشنهاد میشود فاصله ای میان سوژه و بک گراند ایجاد کنید. با اینکار علاوه بر ایجاد حالتی ۳ بعدی شرایطی ایجاد می گردد که پس زمینه تصویر کمتر مانع دیده شدن سوژه اصلی شود.

همچنین با استفاده از آپشنی به نام “حالت پرتره” که در دوربین های Compact در نظر گرفته شده است به راحتی می توانید تمرکز عکس را از روی بک گراند تصویر برداشته و بر روی سوژه اصلی فوکوس کنید. این آپشن کاربردی در دوربینهای دیگر از جمله PEN، OM-D و DSLR  نیز در نظر گرفته شده است که با زیاد کردن میزان دیافراگم دوربین می توانید به راحتی و به شکلی حرفه ای بک گراند عکس را از حالت فوکاس خارج نموده و فقط هاله ای محو در پشت سوژه اصلی ایجاد کنید.

نکته مهمی که در عکاسی پرتره هرگز نباید از یاد ببرید اینست که تمرکز عکس باید بر روی چشمان سوژه باشد.

نورپردازی در عکاسی پرتره

بخش مهم و جدا نشدنی مقدمات یک عکاسی حرفه ای توجه ویژه به میزان نور لازم و  نورپردازی صحیح و اصولی می باشد.

اگر پرتره ای طبیعی و حرفه ای میخواهید باید از نور طبیعی نیز استفاده کنید. نور طبیعی خورشید زیباترین و عمیق ترین سایه ها را ایجاد می کند. در نتیجه هیچ نیازی به نور مصنوعی فلاش دوربین وجود ندارد. البته این موضوع را در نظر داشته باشید که موقعیت دوربین نسبت به تابش نور خورشید در حالتی قرار گیرد که سوژه و خورشید در یک امتداد نباشند.

ارتفاع لنز دوربین

پرتره را در دو حالت تمام قد و چهره می توان گرفت.اما پرتره هایی که از چهره گرفته میشود تاثیر بیشتری دارند. برای اینکار لازم است تا دوربین را به اندازه کافی به چهره سوژه نزدیک کنید در نتیجه بهتر است از دوربینی استفاده کنید که قابلیت افزایش ارتفاع لنز تا ارتفاع ۸۵-۱۲۵ را داشته باشد.

پرتره طبیعی

ژست گرفتن مدل و سوژه باعث میشود عکس به اندازه کافی طبیعی به نظر نرسد. در نتیجه بهتر است زمانی که شخص در حال انجام کار خودش می باشد و حواسش به شما و دوربینتان نیس لحظه ای را شکار کرده و از او عکس بگیرید.

خلاقیت در عکاسی

و اما در نهایت چیزی که سبب خاص و ویژه شدن تصویر شما میشود و تفاوت میان یک عکاس آماتور و حرفه ای را نشان میدهد خلاقیت عکاس است. بکار گیری یک کادر بندی مناسب با پس زمینه ای خلاقانه و استفاده صحیح و اصولی از جلوه های متفاوت دوربین، شما را تبدیل به یک عکاس حرفه ای میکند.